RSS

SARAYBOSNA'DA BAYRAM....

bu bayramı doğduğum topraklarda değilde ata topraklarında karşıladım. önce sizlerle arife günü yaşadığım hoşluğu paylaşmak isterim. 26 kasımda thy nın tarifeli uçağıyla saraybosnaya gitmek üzere uçakta yerlerimizi aldık. sayım yapıldıktan sonra kabin memurunun yanımıza gelip cam kenarında oturan bayana 3 kere "bayan alphan" diye seslenip sonrasında üstüme alınıp "alphan" benim dedim. kabin memuru hiç bi açıklama yapmadan giderken "bir şeymi oldu" diye sorunca "sadece yerinize oturdunuzmu diye baktım" dedi. hiç bir anlam veremeden eşime "niye böyle yaptılarki 240 yolcunun içinde çok mu yaramaz afacan duruyorum" diye sordum. eşim her zamanki sakinliği ile "bilmeeeem ki" dedi. yemek servisi yapılıp toplandıktan sonra 2 kabin memuru ellerinde pasta ve şampanyayla uçağın bi başından taaa yanımıza kadar gelip "sevda hanım doğum gününüz kutlu olsun" demesiyle şok şok şok oldum. meğerse kızımın bana 50. yaş süpriziymiş. ata topraklarına ilk defa gittiğim için çok yoğun duygular içindeyken bu süprizin karşısında dibe vurdum. ağlamak istedim ağlıyamadım. 10 dak. ne yapacağımı şaşırdım. teşekkür ederim kızım. seviyorum sizleri.
gezimize gelince uçaktan iner inmez bosna'damıyım, pendik' temi, bursa'da olabilir ama bildiğim topraklardaydım sanki. herkes her yer benden bizdendi. etkilenmiştim hem de çok etkilenmiştim yoksulluğun, savaşın, avrupa'nın ortasında sıkışmışlığın, müslümanlığın istenilmediği, yok edilmeye çalışılmanın izlerini hepsini gördüm. gördüğüm başka şeylerde vardı. dinin bu kadar güzel yaşandığı, herkesin modern oluşu, saçma-sapan baş örtmedende yaşanabilineceğini, ezanın hoparlörden değilde müezzinin minerede dolaşarak mikrofonsuz ezan okuyabildiğini, erkeklerin bayram namazından jilet gibi kravatlı, takım elbiseli, mis kokularla çıktığını, kurban kanının akmadığı tertemiz sokakları, aklınıza gelebilecek heryerde karşınıza çıkan mezarlıkların mezar değil de seradamıyım diyeceğiniz çiçeklerle bezenmiş olması çocukluğumda yaşadığım bayram sabahlarını hatırlattı. ailemden akrabalarımdan uzak bir bayram yaşadım. iyiki yaşadım. bu güzellikleri yaşattığı için eşime minnetarım.

  • Digg
  • Del.icio.us
  • StumbleUpon
  • Reddit
  • RSS

6 yorum:

derya dedi ki...

Canım ne mutlu sana nice güzel yaşla
ra inşallah.Eminim bayramın muhteşem
geçiyorsur öpüyorum...

derya dedi ki...

Canım yine bir göründün bir kayboldun
inşallah önemli bir sorun yoktur.Mut
lu haftalar kucak dolusu sevgiler öpü
yorum...

kurka dedi ki...

deryacım çok belirgin bi sorun yok. 5 ay önce sıfırladığım mutfakla uğraşıyorum. hergün bi yerinden bi boru patlıyo. bu akşamda bulaşık mak. çalışırken kapağından sular akmış. bu girdim ki mutfak su içinde. yeri bi görsen 2 banyo havlusu koca nevresim ve 2 tane eski tişört sinirden bıraktım öylece, suyu çeksinler.

derya dedi ki...

Canım nerelerdesin çok özlettin kendi
ni inşallah bir sorun yoktur.Ara sıra
ses ver olurmu kocaman öptüm...

derya dedi ki...

Canım nerelerdesin çok merak ediyo
rum inşallah bir sorun yoktur bir ses versen çokkkk iyi olur kocaman
öpüyorum...

derya dedi ki...

Canımmmm dön artık yaaa:))Özledim in
şallah iyisindir bereketli ramaznlar
kocaman öpüyorum...